К читателям блога:

Блог В. Точиловского

Блог для тех, кто интересуется вопросами международных уголовных судов и международных стандартов в уголовном процессе.

Translate

13.5.21

Що розказують суддям про Статут МКС.

Print Friendly and PDFPrint Friendly

У 2016 р. було видано практично-методичний посібник викладача «Початкова підготовка тапідвищення кваліфікації інспекторів вищої кваліфікаційної комісії суддів України».

Поряд з описом методів викладання, автори також приділили увагу Статуту МКС.

Автори, зокрема, вказують, що Римський статут «до цього часу не ратифікований. Для того щоб відповісти на питання, що перешкоджає цьому процесу, вдамося до аналізу його окремих положень».

Далі в документі вказано 9 прикладів які, на думку авторів, демонструють переваги українського КПК над Статутом МКС. Ось деякі з них:


«
В МКС слухання проводяться у відсутності обвинуваченого»

«Судове провадження за законодавством України передбачає обов’язкову участь обвинуваченого – під час підготовчого судового засідання (ч. 2 ст. 314 КПК); під час судового розгляду (ч. 2 ст. 318 КПК) […].

За Римським статутом, суд на прохання прокурора або за власною ініціативою, має право провести слухання за відсутності обвинуваченого, щоб затвердити обвинувачення у випадках, коли обвинувачений відмовився від свого права брати участь в слуханнях; коли він переховується і не вдається встановити його місцеперебування, хоча були вжиті всі розумні заходи для забезпечення його явки. Варто відмітити, що в такому випадку, обвинувачений може бути представлений його захисником (ч. 2 ст. 61)». (Сторінка 142)

На це можна зауважити, що ст. 61 Статуту МКС, на яку посилаються автори, стосується затвердження обвинувального документа Палатою Попереднього Розгляду. Дійсно, згідно з ч. 2 ст. 61 Палата Попереднього Розгляду може, в певних випадках, розглянути та затвердити обвинувальний документ у відсутність особи з участю його захисника.
Для порівняння, 
в Україні обвинувальний акт взагалі затверджується прокурором без участі обвинуваченого, його захисника, та без суддів (ст. 291 КПК).
Лише після того, як особа з’являється (доставляється) в МКС, справа поступає до Судової Палати. Остання не розглядає справи у відсутність особи (
in absentia).
Згідно з практикою МКС, якщо Судова Палата приходить до висновку, що рішення Палати Попереднього Розгляду про затвердження обвинувачень недостатньо для розгляду справи, вона пропонує прокурору представити оновлений обвинувальний документ.

«МКС використовує документальні докази не викликаючи свідків»

[В Україні] «прибуття в суд свідка забезпечується стороною кримінального провадження, яка заявила клопотання про його виклик. Суд сприяє сторонам у забезпеченні явки шляхом здійснення судового виклику (ч. 2 ст. 327 КПК).

В розріз з цим усталеним порядком, за Римським статутом, прокурор може покладатися на документальні докази або резюме доказів і може не викликати свідків (ч. 5 ст. 61)». (Сторінка 142)

Знову ж таки, ст. 61 Статуту МКС стосується затвердження обвинувального документа Палатою Попереднього Розгляду.

В Україні обвинувальний акт взагалі затверджується прокурором без участі обвинуваченого, його захисника, та без суддів.

 
«В МКС можливе повторне подання обвинувачення для затвердження»

«В кримінальному правосудді України скасовано інститут направлення на додаткове розслідування.

За Римським статутом, якщо Палата попереднього провадження не затверджує обвинувачення, це не перешкоджає прокурору в подальшому знову звернутися з проханням про затвердження цього обвинувачення, якщо воно підтверджується додатковими доказами (п.8.ст. 61)». (Сторінка 142)

В ст. 61 Статуту МКС йдеться про затвердження обвинувального документа Палатою Попереднього Розгляду.

В Україні обвинувальний акт затверджується прокурором. Останній може також не затвердити обвинувальний акт, якщо зібраних доказів недостатньо для обвинувачення. Це не перешкоджає слідчому або дізнавачу надалі знову подати прокурору обвинувальний акт для затвердження, якщо він підтверджується додатковими доказами.

«В МКС провадження здійснюється у складі не менше шести суддів»

«Кримінальний процесуальний кодекс України регламентує особливий порядок судового провадження в суді першої інстанції щодо злочинів, за вчинення яких передбачено довічне позбавлення волі – воно здійснюється колегіально судом у складі трьох професійних суддів, а за клопотанням обвинуваченого – судом присяжних (ч. 3 ст. 31).

Римський статут позбавляє обвинуваченого такого права, хоча під його юрисдикцію потрапляють саме тяжкі злочини, покарання за які встановлюється у виді довічного позбавлення волі або до 30 років (ст. 77). Не зважаючи на це, попереднє та судове провадження здійснюється у складні не менше шести суддів, апеляційне – голови та чотирьох суддів (ст. 39)». (Сторінка 142)

В МКС дійсно нема суду присяжних.

Що ж стосується останнього речення, то воно може ввести в оману. Згідно з ч. 2 ст. 39 Статуту, функції Судової Палати здійснюється трьома суддями. Функції Палати Попереднього Розгляду здійснюється трьома або, в певних випадках, одним суддею. Апеляційне провадження здійснюється у складі п’ятьох суддів (включаючи Президента).

Real Time Web Analytics